Twój koszyk jest pusty

Poniżej zamieszczamy ciekawe informacje na temat niezwykłej tkaniny jaką jest bez wątpienia jest jedwab:
Krótka historia jedwabiu
Wytwarzanie jedwabiu
O tajskim jedwabiu
Jak dbać o jedwab

Jedwab to nie tylko materiał do produkcji tkanin

 

Krótka historia jedwabiu

Jedwab jest jednym z najcenniejszych i najstarszych skarbów orientu. Jego początki sięgają 3000 r. p.n.e. Już w czasach antycznych był głównym dobrem przywożonym do Europy z Chin Jedwabnym Szlakiem. Proces produkcji – jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic udało się utrzymać tam przez ponad 2000 lat dzięki czemu Państwo Środka bardzo długo utrzymywało monopol na produkcję oraz eksport jedwabiu oraz wyrobów jedwabnych. W czasach cesarstwa rzymskiego w Europie jedwab wart był majątek, często więcej niż złoto. Nie dziwi więc ówczesna rządza poznania tajemnicy sekretu hodowli jedwabników. Kara śmierci, która groziła próbującym w jakikolwiek sposób wykraść tę tajemnicę, również podsycała ciekawość. Legenda głosi, że dwóm przekupionym, przez bizantyjskiego władcę, mnichom udało się przetransportować jajeczka jedwabników we wnętrzu bambusowych kijów z którymi przywędrowali wiele kilometrów. Wierzy się, że dzięki temu hodowla jedwabiu dotarła do wielu innych krajów: w pierwszej kolejności do Bizancjum – na tereny obecnej Syrii oraz na tereny basenu morza Śródziemnego. Bezpośrednio z Chin jedwabnictwo dotarło do Persji, Japonii oraz Tajlandii. Fakt, że jedwab zaczął być wytwarzany, w tajemnicy i oderwaniu od głównego źródła, w tak wielu różnych miejscach na ziemi, sprawił, że powstało wiele odmian tej wspaniałej tkaniny.

(kliknij aby powrócić do góry)

 

Wytwarzanie jedwabiu

Jedwab obok wełny jest jednym z włókien pochodzenia zwierzęcego. Uzyskuje się go z kokonów jedwabników morwowych. Jedwabnik na pewno nie jest urodziwym motylem. Przyglądając się mu trudno uwierzyć, że przyczynia się do powstania tak pięknej i szlachetnej tkaniny.

Pierwszym stadium rozwojowym jedwabnika jest gąsienica. Charakteryzuje się olbrzymim apetytem. Po około 4 tygodniowym okresie życia i pochłonięciu olbrzymiej ilości liści morwy – dochodzącej do 500kg - zaczyna tworzyć kokon. W tym momencie rozpoczyna się produkcja włókna jedwabnego. Jedna gąsienica jest w stanie wytworzyć nić o długości kilku kilometrów.

Już od najdawniejszych czasów jasno określone były warunki hodowli i proces przygotowywania przędzy. Celem w końcu było wytworzenie materiału o najwyższej jakości. Miejsce hodowli dezynfekowano poprzez okadzanie ziołami, w czasie wzrostu gąsienic zalecano zachować ciszę, a osoby zaangażowane w proces produkcji nie mogły używać pachnideł i pić alkoholu.

(kliknij aby powrócić do góry)

 

Dlaczego jedwab jest wyjątkowy?

Jedwab jest jednym z najcieńszych i jednocześnie najbardziej wytrzymałych włókien naturalnych. Tkanina jedwabna jest elastyczna, wytrzymała i odporna na odkształcenia.
Załamuje światło jak pryzmat - przekrojem włókna jest trójkąt. Stąd ten charakterystyczny połysk, dzięki któremu jedwab lśni i odbija atoledo.com światło.
Jedwab jest higroskopijny. Z łatwością wchłania i oddaje powietrzu wilgoć. Dzięki temu też jest popularny w regionach subtropikalnej Azji.
Nie wywołuje alergii, w chłodne dni chroni przed zimnem, a w upalne przed gorącem.
Odstrasza wszy, pchły i inne pasożyty. Bardzo ceniony był podczas wypraw wojennych.
Jedwab jest jedną z najbardziej ekskluzywnych tkanin na świecie. Produkcja jedwabiu to zaledwie 0.2% produkcji wszystkich włókien.
(kliknij aby powrócić do góry)

 

O tajskim jedwabiu

Tajski jedwab uważany jest za jeden z najbardziej szlachetnych na świecie. Ręcznie tkane materiały zachwycają kolorami i wzorami. Jedwab tajski różni się od tego, który zwykle istnieje w naszym wyobrażeniu, gdy myślimy o jedwabiu. Jego zasadniczą cechą jest fakt, że jest ręcznie tkany i ręcznie barwiony. Każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju. Często jest też grubszy i twardszy. Dzięki czemu jest trwalszy i bardziej odporny na upływający czas.

Tajowie słyną też ze swego upodobania do kolorów, zwłaszcza tych wyrazistych i pełnych, co przelewają na tkane przez siebie szale.

(kliknij aby powrócić do góry)

 

Jak dbać o jedwab?

Jedwab jest bardzo wytrzymałym materiałem. Podobnie jak ludzkie włosy czy wełna jest włóknem białkowym. Wymaga podobnej pielęgnacji, aby libra horoscopes sign optimism can turn into panic attacks, which may become aggravated by depression. długo zatrzymać swoje piękno.

Mając do wyboru wyczyszczenie go w pralni chemicznej, pranie ręczne lub użycie pralki zdecydowanie polecamy pralnię. Zostanie wyczyszczony w profesjonalny sposób, bez użycia wody. Oczywiście poinformujmy osoby tam pracujące, że oddajemy rzecz jedwabną, a wtedy na pewno obejdą się z nią należycie.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne upranie rzeczy z naturalnego jedwabiu użyjmy w tym celu ciepłej, ale nie gorącej wody z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego. Doskonałym wyborem jest dobrej jakości szampon do włosów farbowanych. Po praniu warto przepłukać jedwab w wodzie z dodatkiem kilku łyżeczek octu, a następnie znów w czystej wodzie. Użycie octu pozwala odświeżyć kolory.

Nowoczesne pralki mają odpowiednio delikatne programy, które umożliwiają pranie w nich jedwabiu. Pamiętajmy jednak o tym by nie prać rzeczy z jedwabiu z rzeczami z twardszych tkanin. Jedwab może ulec uszkodzeniu podczas kontaktu i ocierania się o nie. Nie namaczajmy też tkaniny przed praniem – może to spowodować blaknięcie kolorów. Również miejmy na uwadze, że zwykłe, używane codziennie proszki do prania nie są przeznaczone do czyszczenia jedwabiu. Używajmy w tym celu detergentów przeznaczonych specjalnie do prania jedwabiu w pralkach oraz temperatury nie wyższej niż 30 stopni. Łagodny program w pralce na ogół ma wyłączone odwirowywanie. Jeśli nie, należy je wyłączyć lub zminimalizować czas jego trwania.

Po praniu pamiętajmy o tym, aby jedwabiu nie wykręcać. Lepiej będzie zawinąć jedwab w ręcznik i delikatnie odsączyć z niego wodę. Proces suszenia należy przeprowadzić w przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Najlepiej położyć go np. na ręczniku lub powiesić na wieszaku.

Jedwab należy prasować wywinięty na lewą stroną, na wilgotno i w niskiej temperaturze.

(kliknij aby powrócić do góry)

 

Jedwab to nie tylko materiał do produkcji tkanin

Jedwab już wiele lat temu zawładnął serca ludzi jako surowiec do tworzenia wspaniałych tkanin. Niedawno naukowcy jednego z uniwersytetów w Tajlandii przeprowadzili badania, które wykazały, że 16 warstw tegoż materiału zatrzymuje kulę pistoletu!!! Można się spodziewać, że lekkie jedwabne kamizelki kuloodporne trafią wkrótce do seryjnej produkcji.

Staroindyjski traktat Ajurweda wspomina, że jedwabna nić od dawna wykorzystywana jest w chirurgii. Jest gładka i obojętna dla organizmu, co czyni z niej idealny materiał do zszywania ran. Jego wykorzystanie w medycynie nie ogranicza się tylko do tego. Stara medycyna chińska od dawna przypisuje mu zdolność podwyższania potencji, a ormiańska już w XV wieku mówiła, że posypany na oczy pokrojony jedwab łagodzi ból, a zjedzony – rozwesela serce, rozjaśnia umysł i wyostrza wzrok.

Jedwab znalazł zastosowanie również w kosmetologii, jako dodatek do kremów i pudrów, środek stymulujący i działający odmładzająco na skórę.

To na pewno nie wszystko, co jedwab może nam zaoferować. Długa historia za nim, ale też bogata przyszłość przed nim. W końcu nie od dziś wiadomo, że dobrze pielęgnowany jest w stanie przetrwać w niezmienionym kształcie nawet 100 lat!!!